Sekrety Księżniczki – recenzja + kOnKuRs!

Sekrety księżniczki

 

Witajcie Alahalalomaniacy!

Choć od powrotu z Arabii minęło już sporo czasu… to nie możemy zapomnieć o tym kawałku świata… my nie możemy, a i Wydawnictwo Znak nie pozwala o nim zapomnieć. Co prawda z opóźnieniem, ale otrzymaliśmy najnowszą książkę Jean Sasson – Sekrety Księżniczki, która jest kontynuacją Łez Księżniczki , recenzowanej w 2015 roku.

Marta:

„Sekrety księżniczki” to kolejna powieść Jean Sasson w której oddaje głos księżniczce Sułtanie Al Su’ud. Przedstawicielka królewskiego rodu Saudów opisuje tragiczne historie kobiet, które cierpią z powodu nadinterpretacji i nadużywania praw przez męską część wyznawców islamu. Opowieści Sułtany nie są tylko o mieszkankach Arabii Saudyjskiej. Tym razem poznajemy m.in. losy kobiet z Pakistanu oraz rodzin z obozu dla uchodźców na granicy turecko-syryjskiej (problem ISIS), ogarniętego konfliktem Jemenu. Jest również historia dzielne…go mężczyzny. Tak, jak w „Łzach księżniczki” uderzający jest kontrast pomiędzy życiem, jakie prowadzi Sułtana i jej rodzina, a życiem ludzi, którym pomaga. Sposób pisania również niezmienny – po raz kolejny czytelnik musi przebrnąć przez rozbudowane opisy autorki. Historie są jednak ciekawe i warte poznania.

Mariusz:

Dla mnie styl pisanie  Księżniczki nadal jest  ciężkostrawny … ale stop, stop… to przecież bardzo Saudyjski styl, styl rozdmuchany opisujący „zmartwienia”, które trapią wielką rodzinę królewską. Nie mówimy tu o polityce, gospodarce… ale o zwykłych problemach dnia codziennego… gdzie podwyższona temperatura u dziecka stawia na nogi  przypałacowy szpital, a sprzeczka rodzeństwa jest przeżywana jak coś straszniejszego niż konflikt w Syrii.

Poza tym mamy całą paletę aktualnych problemów z którymi zmagają się kraje muzułmańskie – Syria, Turcja, Jemen, Arabia Saudyjska i Pakistan. Z tymi krajami związane są historie kolejnych bohaterów,  tym razem nie tylko kobiet!  Książka porusza bardzo trudne tematy… i pomimo ciężkiego (ale jakże saudyjskiego) stylu, pozwala lepiej poznać Arabię, muzułmanów i to co dzieje się na Bliskim Wschodzie.  

BARDZO podobało mi się to co zostało zamieszczone w książce… po całej historii, po epilogu. Chodzi o słowniczek pojęć z którego dowiecie się np. czym jest thobe, umra. Kalendarium wydarzeń w Arabii Saudyjskiej, kalendarium powstania Państwa Islamskiego oraz kalendarium konfliktu w Jemenie… zwykłe fakty umiejscowione w czasie… a pozwalają wyobrazić sobie i ułożyć w głowie skomplikowaną sytuację w jakiej znalazł się cały Bliski Wschód. Bardzo fajny pomysł!!

 

KONKURS

Prosimy odpowiedzieć na pytanie: 

Jakie wyrażenie/zdanie zostało umieszczone na fladze Arabii Saudyjskiej? 

Odpowiedzi proszę przysyłać na adres: balcerekmariusz@gmail.com.

Kot Dekiel wybierze jednego szczęśliwca, który dostanie od nas/wydawnictwa ZNAK egzemplarz książki ! Proszę przysyłać odpowiedzi do dnia 20.10.2016.  Zwycięzca zostanie powiadomiony drogą mailową. 

aaaa…. książka ma dość ciekawą niespodziankę, o której nie wspomnieliśmy nawet słowem! :) 

Pozdrawiamy!

Marta i Mariusz

2 komentarze do “Sekrety Księżniczki – recenzja + kOnKuRs!

    • Bardzo się cieszymy,że książka znalazła uznanie w Twoich oczach i że wciągnął Cię świat Bliskiego Wschodu i jego problemy. Zrobiłaś tatuaż? ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>